Voting members of the Commission are as follows:
- One individual appointed by the county commissioners of each county that contains part of the corridor and that chooses to support the activities of the Commission by adopting a resolution for appointment.
- The director of the Department of Natural Resources or the Director's designee.
Non-voting members of the Commission are as follows:
- The director of the Indiana Department of Transportation or the director's designee.
- The director of the Division of Historic Preservation & Archaeology of the Department of Natural Resources or the director's designee.
- The director of the Department of Environmental Management or the director's designee.
- The director of the Office of Tourism Development Indiana or the director's designee.
- The director of the Office of Management and Budget or the director's designee.
Officers
Brendan Kearns, President
Arin Shaver, Vice President
Dale Brier, Secretary
Members
Adams County
Randy Lehman
randyplehman@comcast.net
Kellie Morningstar (alternate)
kellie.morningstar79@gmail.com
Allen County
Kyle Quandt
neiwatertrails@gmail.com
Ron Zartman (alternate)
ron_zartman@outlook.com
Carroll County
Dan McCain
dan.mccain@gmail.com
Mike Tetrault (alternate)
director@canalcenter.org
Cass County
Arin Shaver
arin.shaver@co.cass.IN.us
Dana Hildebrand (alternate)
d.hildebrand@francepark.com
Dept. of Natural Resources
Dale Brier
dbrier@dnr.IN.gov
Fountain County
Tim Shumaker
timshumaker@att.net
Brenda Hardy (alternate)
bhardy@fountainco.net
Gibson County
Bill Knowles
billk@sit-co.net
Gerald Bledsoe (alternate)
gbledsoe@gibsoncounty-in.gov
Huntington County
Dave Hacker
df.hacker49@gmail.com
Donald Mathias (alternate)
donbuckjan43@gmail.com
Jay County
No Appointment
Knox County
Rhonda Foster
rfoster@knoxcounty.in.gov
Kevin Meyer (Alternate)
kmeyer@rqaw.com
Miami County
Keith “Fred” Musselman
fmusselman@miamicounty.in.gov
Parke County
Penny Cox
jcoxforce@sbcglobal.net
Phil Cox (alternate)
philwcox@gmail.com
Posey County
Ralph Weinzapfel
rweinzapfel@gmail.com
Carrie Parmenter (alternate)
carrie.parmenter@in.nacdnet.net
Sullivan County
Ellen Donker
ellenadonker@gmail.com
Tippecanoe County
Jim Andrew
jaahplc@henrypoor.com
Madison Neher (alternate)
mneher@tippecanoe.in.gov
Vermillion County
Les Zimmerman
zimmerman.les@gmail.com
Larry J. Southard (alternate)
larrysouthard@att.net
Vigo County
Brendan Kearns
Brendan.Kearns@vigocounty.IN.gov
Adam Grossman (alternate)
Adam.Grossman@VigoCounty.IN.gov
Wabash County
Michael Beauchamp
Mike@Beauchamp.us
Keith Poole (alternate)
riverkeithpoole1@gmail.com
Warren County
Sam Cody
sam@nicheslandtrust.org
Steve Eberly (alternate)
steve.eberly@eastviewsolutions.com
Wells County
Douglas Sundling
doug@dougsundling.com
NON VOTING ADVISORY MEMBERS
Indiana Office of Tourism
Dept of Environmental Management (IDEM)
DNR Division of Historic Preservation & Archeology
Department of Transportation
Indiana Economic Development Corporation (IEDC)