Skip to content
CLOSE MENU

Indiana Governor History

Search events. View events.
 

Governor Archives

Submit Events

Welcome to the IN.gov Calendar. Please use the Help button to the right for any assistance while using the Calendar.

Click for help in using calendar displays. Print the contents of the current screen.

Advanced Search

(New Search)
  From:
  To:

 

 

 


Submit
Entry Details
Notify me if this event changes.Add this event to my personal calendar.Email this entry to a friend.
Go Back
Governor Pence Makes Appointments to Various Boards and Commissions
Start Date: 4/1/2016Start Time: 12:00 AM
End Date: 4/1/2016
Entry Description

Indianapolis – Governor Mike Pence recently made appointments to various boards and commissions.

Indiana University Board of Trustees
Jim Morris [Marion County], reappointed to serve a three-year term through June 30, 2019

Indiana Land Resources Council
David C. Kovich [Tippecanoe County], appointed to serve a four-year term through April 1, 2020

Indiana Pesticide Review Board
Robert E. Andrews [Hamilton County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020
John A. Bacone [Marion County], appointed serve a four-year term through April 1, 2020
Stephen A. Dlugosz [Marion County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020
Timothy J. Gibb [Tippecanoe County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020
Julia T. Hogan [Marion County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020
Michael L. Titus [Carroll County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020

Indiana Board of Registration for Architects & Landscape Architects
Hal E. Kovert [Clark County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019
Debra L. Schmucker [Hamilton County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019
Les H. Smith [Delaware County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019
Dale E. Stickel [Elkhart County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019
Daniel L. Weinheimer [Hamilton County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Indiana School for the Deaf Board
Lucille L. Witte [Marion County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020

Emergency Medical Services Commission
M. Jane Craigin [Warren County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020

Indiana Gaming Commission
Susan Williams [Marion County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Mental Health Quality Advisory Committee
Dr. Aimee E. Patel [Hamilton County], appointed to complete an unexpired four-year term through June 30, 2018

State Museum & Historic Sites Corporation Board of Trustees
Myra J. Borshoff [Morgan County], appointed to serve a three-year term through April 1, 2019
Elizabeth I. Witte [Warrick County], appointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Indiana Optometry Board
Dr. Carl R. Golightly [LaPorte County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019
Dr. James E. Hunter [Johnson County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019
Dr. Douglas C. Morrow [DeKalb County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019
Dr. Natalie J. Olinger-Stine [Bartholomew County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

State Psychology Board
Dr. Sharon L. Bowman [Delaware County], appointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Real Estate Commission
Sahara L. Williams [Marion County], appointed to serve a four-year term through April 1, 2020

Indiana Standardbred Advisory Board
Pammela M. Cross [Elkhart County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019
Tim A. Graber [Elkhart County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019
Byron R. Hooley [Allen County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019
Faron D. Parr [Jay County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019
Dwayne L. Rhule [Madison County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

State Workforce Innovation Council
B. Tory Flynn [Marion County], appointed to serve a two-year term through April 1, 2018

Vincennes University Board of Trustees
R. Scott Brand [Hamilton County], appointed to serve a three-year term through April 1, 2019
Michael J. Sievers [Knox County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019
John A. Stachura [Knox County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Indiana 15 Regional Planning Commission
Stephen R. Bartels [Crawford County], reappointed to serve a one-year term through December 31, 2016

Athletic Trainers Certification Board
Scott E. Lawrance [Hendricks County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020
Larry J. Leverenz [Tippecanoe County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020
Jennifer L. VanSickle [Marion County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020

Behavioral Health & Human Services Licensing Board
George B. Brenner, LCSW, LMFT, LCAC [Marion County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Boiler and Pressure Vessel Rules Board
Gregory J. Daeger [Marion County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020
Earl V. Harlow [Norris City, IL], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020
R. Sheldon Light [Allen County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020
Steven M. Renner [Johnson County], reappointed to serve a four-year term through April 1, 2020

Indiana State Historical Records Advisory Board
Wesley W. Wilson [Putnam County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Law Enforcement Training Board
Michael A. Diekhoff [Monroe County], appointed to complete an unexpired four-year term through April 30, 2018

Occupational Safety Standards Commission
Mark J. Steinhofer [Marion County], reappointed to serve a three-year term through April 1, 2019

Indiana Plumbing Commission
William J. Ciriello, Jr. [Marion County], reappointed serve a three-year term through April 1, 2019
Eric J. Ott [Cass County], reappointed serve a three-year term through April 1, 2019

Indiana Political Subdivision Risk Management Commission
Jerry L. Stanner [LaGrange County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020

Regional Works Councils
Samuel S. Snideman [Marion County], appointed serve Region 6 for a two-year term through April 1, 2018

State Board of Registration for Land Surveyors
Michael L. DeBoy [Hamilton County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020
Jason R. Henderson [Tipton County], appointed serve a four-year term through April 1, 2020
Ross O. Holloway [Morgan County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020
Gary R. Kent [Hamilton County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020
Douglas K. Lechner [Johnson County], reappointed serve a four-year term through April 1, 2020

Standardbred Breed Development Advisory Committee
Scott F. Snyder [Hamilton County], appointed serve a four-year term through April 1, 2020

Statewide 911 Board
Matthew T. Kelley [Hamilton County], appointed serve a three-year term through April 19, 2019

###

Location Information:
Statewide
IN
Contact Information:
Name: Kara Brooks
Phone: 317-232-1622
Email: kbrooks@gov.in.gov
Default
Entry Type:
Press Release
Entry Category:
  • Media Advisory
  • IN.gov Category:
  • Government
  • Agency Name
    Governor

    Calendar Software powered by Active Calendar and Active Data Calendar   
    Select item(s) to Search






    Select item(s) to Search
    Select item(s) to Search


    Select item(s) to Search